Blog > Komentarze do wpisu

Widźajanagar, czyli Miasto Zwycięstwa, cz.2

Relacje cudzoziemców:

W 1420 roku przebywający w Widźajanagar Włoch, Nicolo Conti napisał: "Nigdy czegoś takiego nie widziałem". Dwadzieścia lat później, o Mieście Zwycięstwa pisał perski ambasador w imperium, Abdur Razzak: "Każda klasa ludzi reprezentujących każdą profesję ma sklepy sąsiadujące ze sobą. Jubilerzy sprzedają na bazarach perły, rubiny, szmaragdy i diamenty". Zdaniem brytyjskiego historyka Roberta Sewell Widźajanagar był "miastem, z którym pod względem bogactwa i wspaniałości nie mogła się równać żadna znana europejska stolica".

Niedaleko Świątyni Witthala

Niedaleko Świątyni Witthala


Świątynia Kriszny

Świątynia Kriszny


Naprzeciwko Świątyni Kriszny

Naprzeciwko Świątyni Kriszny

Upadek miasta i imperium przyniosła bitwa pod miejscowością Talikota w 1565, w czasie której mimo początkowej przewagi, wojska Widźajanagaru uległy połączonym siłom sułtanatów dekańskich. Badacze wymieniają wiele przyczyn klęski (głównodowodzący armią Widźajanagaru miał 96 lat, niedocenienie siły przeciwnika, błędy strategiczne), jednak za najważniejszą i decydującą uważa się zdradę ze strony dwóch dywizji muzułmańskich służących w armii hinduskiej. Pojmany, główny dowódca armii Miasta Zwycięstwa został zaciągnięty do obozu przeciwnika przed oblicze jednego z sułtanów, gdzie poderżnięto mu gardło, głowę zatknięto na tyczkę, którą następnie wystawiono na widok armii hinduskiej. Armia Widźajanagaru poszła w rozsypkę.

Narasimha

Około siedmiometrowy, po części zniszczony posąg Narasimha, inkarnacji Wisznu w formie człowieka-lwa.

 

Tutaj wznosiły się kiedyś pałace i ogrody

Tutaj wznosiły się kiedyś pałace i ogrody

Zwycięzcy muzułmanie przez pięć miesięcy mordowali ludność cywilną oraz plądrowali i niszczyli Widźajanagar, czego rezultatem są zrujnowane do fundamentów pałace i domy, zniszczone figury i rzeźby - odłamane nosy, piersi, ramiona, nogi czy trąby słoni.

Nawiązując do “Histoire de l’Inde” Alain Danielou: “przez prawie pięć miesięcy żołnierze Husajna Nizama Szaha plądrowali i niszczyli wszystko, a sceny terroru i masakry nie miały sobie równych. Zwycięzcy zagrabili tyle kosztowności, że nie było ani jednego żołnierza, który nie opuściłby Widźajanagaru jako bogaty człowiek. Najpiękniejsze i najbogatsze miasto tamtych czasów leżało w pokrytych dymem gruzach”.

Widźajanagar już nigdy nie powstał z ruin, ani też nie został na powrót zaludniony. Zajmujące jedynie niewielką część dawnego Widźajanagaru dzisiejsze Hampi liczy raptem 3 tysiące mieszkańców żyjących z rolnictwa i turystyki. Ruiny Widźajanagaru od 1986 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Hampi: Discover the Splendours of Vijayanagar Hampi: Discover the Splendours of Vijayanagar

Goa Rough Guide

Hampi - galeria zdjęć

Hampi praktycznie

Co zobaczyć w południowych Indiach?

Powrót na główną stronę bloga

czwartek, 14 listopada 2013, paulodelmar
Treść i zdjęcia - © 2011-2014 Paweł Kowalczyk / paulodelmar

Polecane wpisy


Liczba wyświetleństat4u

Proszę, uszanuj prawa autorskie i podaj "strefaindie.blox.pl" jako źródło pochodzenia w przypadku kopiowania lub powielania jakiejkolwiek treści lub zdjęcia