Blog > Komentarze do wpisu

Karnataka

KARNATAKA należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów stanów w Indiach oraz zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o ilość chronionych zabytków.

Bangalore – zwane od niedawna w języku kannada – Bengaluru, stolica stanu Karnataka. To piąta co do ilości mieszkańców największa indyjska aglomeracja. Dzięki położeniu na Płaskowyżu Mysore, miasto oferuje bardzo umiarkowany jak na południe Indii klimat. Miasto znane jest od dawna ze swych pięknych ogrodów, a od kilkunastu lat utożsamiane jest z obecnością międzynarodowych koncernów przede wszystkim sektora usług informatycznych i call center. Niekiedy nazywane Indyjską Doliną Krzemową to równocześnie najbardziej nowoczesne, czytaj "zachodnie", miasto indyjskie, co przekłada się na wysokie zarobki i koszt życia zarazem. Z obiektów wartych do zobaczenia: Świątynia Nandi, Ogrody Botaniczne Lal Bagh, Cubbon Park, Pałac Bangalore, Pałac Letni Sułtana Tipu, Świątynia ISKCON.

 

Ogrody Lal Bagh w Bangalore

Ogrody Lal Bagh w Bangalore

 

Central Mall

Central Mall w Bangalore

 

Autor, przed Centralna BIblioteka Stanowa

Autor, przed Centralną Biblioteką Stanową, Cubbon Park, Bangalore

Mysore (wym. Majsor) – to kulturalna stolica stanu Karnataka, rządzona przez wiele wieków, aż do ogłoszenia Niepodległości Indii, przez jedną dynastię Wodeyarów. Miasto znane jest z pięknego Pałacu Maharadży, jedwabnych turbanów oraz sari. W 2010 roku zostało wybrane jako drugie najczystsze miasto w Indiach.

 

Palac Maharadzy

Pałac Maharadży, Mysore

Ruiny Hampi - dawnej wspaniałej stolicy Królestwa Widźajanagaru, zniszczonej po półrocznym oblężeniu w 1565 roku przez wojska muzułmańskie.

Bijapur (wym. Bidźapur) - stolica dawnego Sułtanatu Bijapuru, obfituje w przykłady architektury islamu, głównie grobowce sułtanów, jak Gol Gumbaz. Zainteresowani militariami spędzą mile czas podziwiając największe ponoć działo średniowieczne na świecie, użyte w wojnie przeciwko Królestwu Widźajanagaru: długie na 4 metry, o średnicy 1,5 metra waży aż 55 ton!

Aihole - dawna stolica hinduskiej dynastii Czalukja, z około 140 świątyniami, w tym ze wspaniałą świątynią poświęconą Durdze.

Więcej praktycznych informacji o atrakcjach turystycznych Karnataki

Hotele w Indiach

Przewodnik po południowych Indiach

Powrót na główną stronę bloga

piątek, 05 kwietnia 2013, paulodelmar
Treść i zdjęcia - © 2011-2014 Paweł Kowalczyk / paulodelmar

Polecane wpisy


Liczba wyświetleństat4u

Proszę, uszanuj prawa autorskie i podaj "strefaindie.blox.pl" jako źródło pochodzenia w przypadku kopiowania lub powielania jakiejkolwiek treści lub zdjęcia